APPEN – INTERNETTEN PARA KAZANMANIN KOLAY YOLU 2


Internetten para kazanma mecaram sırasında Appen ile tanıştım. Bu tarz şirketler arasında en büyüğü Appen. Appen’den yaklaşık 1 senede arada sırada uğraşlarla 263 Dolar kazanmışım.

En çok para kazandığım projede istenen şey, türkçe karakterleri içeren el ilanlarının ve restoran menülerin fotoğraflarıydı. Köpeği gezdirirken sağda solda bulduğum tüm el ilanlarını çekmiştim. Diğer yaptığım iş, ise Türkçe okunanları anlaması için Türkçe yazıları okuyup kaydetmek oldu.

Appen’de birçok değişik proje ve çalışma alanı var. Bu projelerin bir kısmı çok güzel işlerken, bazen hayal kırıklıklarım da oldu. İşte bu yazıda size Apenn ile yaşadığım deneyimlerimi ve yorumlarımı eğrisiyle doğrusuyla anlatacağım.

Appen gibi online çalışarak deneyimlediğim diğer şirketleri öğrenmek isterseniz bu sayfadaki listeye bakabilirsiniz.

Appen’de son bir senedir ücretler çok düştü, benim favorim şimdi Clickworker. İkinci sırada ise Lionbridge’dir. Diğer yazılarıma gitmek için bu linklere tıklayabilirsiniz. Lionbridge, OneForma ve Clickworker.

Appen Nedir?

Appen bir data toplama şirketi olarak tanımlanabilir. 1996 kurulan ve Avusturalya Borsası’na kayıtlı olan bu şirket, son zamanlarda birçok rakibini satın alarak alanda en büyük şirket haline gelmiştir. Appen şu an yaklaşık 1 milyon kişi Appen’e evden çalışarak hizmet vermektedir.

Gerçek bir şirkettir ve Flexjobs tarafından en çok uzaktan işçi istihdam eden 100 şirketin birincisi olarak kabul edilmiştir. Çalışmak için avantajları ve dezavantajları olan Appen’in en azından gerçek dünyada önemli bir şirket olarak bilindiğini belirtmek isterim.

Peki data toplama şirketi nedir? Appen benim ve sizin gibi bağımsız çalışanları aracılığıyla bilgi toplamaktadır. Bu bilgiler ise yazılım şirketleri tarafından kullanılmakta yapay zeka ve yazılım güncellemelerine yardım etmektedir.

Appen’de Ne Tür İşler Var?

Appen de iki tip proje tip var. Bunlardan birincisi mikro projeler, diğerleri daha düzenli projeler.

Mikro projeler genellikle kısa vadeli projelerdir. Bunlarda istenen genelde video çekmek, fotoğraf çekmek, türkçe yazıları mikrofona okumak, web sitelerini notlamak, fotoğrafları eşleştirmek gibi bilumum değişik işler.

Başlıca Appen Projeleri

Bir de Appen’in yıllardır devam ettirdiği düzenli projeler var. Belki bunlar hakkında biraz bilgi vermek size yardımcı olacaktır. Bunların dört tanesi hakkında bilgi vermem gerekirse, bu projeler Amur, Shasta, Arrow ve Yukon’dur.

Düzenli Appen projelerinde yaklaşık haftada 20 saat çalışma beklenir. Çalışma saatleri önemli değildir. Yaklaşık her gün 1-4 saat sisteme girilerek çalışılması gerekmektedir.

Arrow Projesi

Bu proje google reklamlarını geliştirmek için amacıyla yapılan çalışmaları kapsar. Dikkat ettiyseniz reklamlar artık sizin kişilik özelliklerinizi takip eder oldu. Örneğin, trendyoldan bir gömlek baktıysanız, bütün gün alışveriş siteleri reklamlarını görmeniz kaçınılmaz oldu. İşte bu yapay zekanın geliştirilmesine yönelik çalışmalar bu projenin konusudur.

Eskiden çok daha yüksek bir ödeme yapılmasına rağmen şu an Türkiye proje katılımcılarına ödenen para saatlik 5 dolardır.

Yaklaşık 10 saat ücretsiz eğitim yaparak başlayacağınız projede eğer ilk ay proje saatleri doldurursanız 250 dolar bonus kazanabiliyordunuz, fakat şimdi bu da bonus da kalkmış.

Yukon Projesi

Google arama motoru eskisi gibi değil. Yağlı güreşleri, zeytinyağlı dolmadan ayırabildiği gibi çoğu insandan daha iyi şekilde derdimiz anlayıp bize çözümler sunabiliyor. İşte bunu yapabilmesinin sebebi, onbinlerece insanın her gün google’in zekasını eğitmek için çalışmasıdır. Bu projede yer almadım ama saatlik ücreti biraz daha zor olduğundan Arrow’dan bir dolar daha yüksek olması lazım.

Shasta Projesi

Bu projede hepimizin nerdeyse her gün kullandığı online haritalar üzerinedir. Hiç düşündüğümüz mü? Yandex veya google haritasındaki yolları kim çiziyor? veya google’a adres sorduğunuzda nasıl buluyor diye?

İşte Bu projede çalışanların esas görevi bu haritaları hazırlamak. Ben Shasta sınavına girdiğimde geçemedim, o yüzden sizi yapılan çalışmalar konusunda aydınlatamıyorum. Yoğun iş bulunan bu projede, ücretler parça başı ve hakkıyla yapıldığında saatlik 7 dolar kazanılabiliyor diye bilmekteyim.

Amur Projesi

En heyecenla beklediğim ama beni en çok hayal kırıklığına uğratan proje Amur projesidir. Bu projede internet satılan ürünleri alarak satıcıları değerlendiriyoruz. Genelde bana güzel ürünler çıktı fakat ürünlerin parasını alamadım.

Belki sonra öderler, öderlerse buraya yazarım. İşte Appen’in kötü kısmı bu. Bazı projelerde nerdeyse hiç geri bildirim yok. Bunu birazdan avantajlar ve dezavantajlar kısmında ayrıntılı olarak açıklayacağım.

Dürüst olmam gerekirse, birçok insan bu projede ödeme aldığı belirtti. Ama bu projede özellikle dikkatle ilerleyin. Aldığım ürünler ucuz ve kaliteli olduğundan ben pek dert etmedim. Ayrıca aldığım ürün başına 2.50 dolar, yani emeğim karşığılı olan para olan para bana ödendi, fakat ürünlerin parası hala gelmedi. Bu projeden kısmen zararlı çıktım.

Crescent Projesi

OneForma ve Clickworker’da olan UHRS işleri Appen’de de bu proje altında mevcut. UHRS işleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz OneForma ve Clickworker hakkındaki yazılarımı okumanızı öneririm. Ben bu şirketlerden girdiğimden Appen şirketini hiç denemedim.

Appen Kadar Para Kazandırıyor?

Appen’den düzenli bir projeye girip yarım ile iki asgari ücret arasında bir para kazanmanız mümkün. Fakat çok talep olduğundan düzenli bir projeye hemen girmeniz yok mümkün değil.

Dediğim gibi ben arada bir boş zamanlarımı değerlendirerek 263 Dolara kazanmışım Appen kesinlikle bir anket sitesi değil ama hayatınızı Appen’den gelecek paraya bağlanamanız yanlış olur.

Appen’de bir projeye girildiğinde saatlik ücret minimum 3 dolardır ve zorluk derecesine göre artabilir. Appen son bir senede ödediği rakamları iyica düşürmüş ve anlamlı kazanç sağlamayı engellemiştir. Bu yüzden clickworker ve Lionbridge’i takip etmenizi tavsiye ederim.

Eğer kafamı kullanmam gerekmeyen ve boş zamanımın çok olduğu bir tam zamanlı işim olsa daha fazla vakit ayırabilirdim. Fakat hem blog yazarlığı yapmak istediğimden hem de kendi işimin patronu olduğumdan çok ilgilenmedim.

Appen’in Avantajları

Öncelikle belirtmek isterim ki, bu yazı için araştırma yaparken internette Appen’in çalışmaya başlamak için ödeme talep ettiği yönünde bir asparagas ile karşılaştım. Benim başıma gelmedi. Böyle birşeyle karşılaşırsanız, bilin ki bunlar dolandırıcı.

Appen sizden herhangi bir ödeme, kredi kartı bilgisi gibi birşey talep etmez.

Appen’e başvururken bir basit cv yollamanız yeterlidir. Başvuru süreci basittir, ben başvuralı uzun zaman oldu fakat pek zorlanmadım. Gizlilik anlaşması imzalamanız istenebilir. Appen’de kaybedebileceğiniz tek şey zamanınızdır.

Amur projesi gibi bazı projelerde alışveriş yapmanız istenebilir. Burada alışverişi siz yaparsınız ve Appen ödeme yapar. Ben hala ödeme alamadığım için Amur projesi konusunda sizi yukarıda uyardım. Lütfen sadece kaybedebileceğiz zamanı riske atın.

Ayrıca diğer sizin gibi çalışanlarla konuşabileceğiniz güzel bir forumları var. Anlamadığız konularda rahatlıkla yardım isteyebilirsiniz.

Şimdi gelelim en önemli kısma….

Appen’in Dezavantajları

Appen’in şu anki durumdaki onun için evden çalışanlara yeterli destek vermediğini rahatlıkla söyleyebilirim. Bu konuda bir senedir biraz ilerleme kaydedilse bile diğer rakiplerinden çok daha kötüler.

Özellikle mikro işlerde, hangi işi kabul edip etmediklerini bildirmedikleri gibi iş tanımları da bazen yapılacak işi anlamakta yetersiz kalıyor. Bu yüzden ciddi bir para beklediğiniz işten beklediğinizden çok daha düşük bir ücretle çıkabiliyorsunuz. işin hangi nedenle kabul edilmediğini de hiç öğrenemiyorsunuz.

Çoğu zaman ödemelerin ne zaman yapılacağını bilmiyorsunuz. Güzel süprizler de oluyor. Yine fotoğrafların yarısı red edildi diyorsunuz. Bir bakıyorsunuz altı ay sonra fotoğraflar 60 dolar yatmış.

Ayrıca bazen ölü sezonlar oluyor ve yeni projeler açılmıyor. Bu durumda size arada sırada açılan projeleri kontrol etmekten başka bir şey kalmıyor.

Dediğim fazla zaman kaybetmeden 263 dolar kazandım. O yüzden büyük umutlara girmeden, boş vakitlerinizi değerlendirebileceğiniz ve para kazanabileceğiniz bir yer olarak Appen’e bakın.

Son olarak eğer bu işlerle ilgilenmek istiyorsanız, öncelikle sırasıyla Oneforma, Clickworker ve Lionbridge’i tavsiye ederim.

Appen’den Nasıl Ödeme Alınır?

Appen’e kaydolduk sonra bir Payoneer hesabı açmanız istenecektir. Payoneer Appen yapılan her ödeme 3 dolar kesmektedir. Bu yüzden ben ödemeleri biriktirip bir kaç ayın ödemesini tek seferde almayı tercih ettim. Ayrıca ödemelerimi Clickworker için kullandığın Transferwise hesabına aktardım.

Internet kazandığım paraları Transferwise’da toplayıp tek seferde Türkiye getiriyorum. Bu benim için daha kolay oluyor. Transferwise Türkiye’ye para transferlerinde daha ufak bir kesinti yapmaktadır.

Eğer benim indirim kuponumdan faydalanarak 4250 TL’lik transfer edilecek parayı kesintisiz yurtiçideki hesabınıza aktarmak istiyorsanız buraya tıklayarak Transferwise indiriminden faydalanabilirsiniz.

Appen’e Başvurmak Neler Gerekli?

  • Mikrofonlu ve sesleri duymanızı sağlayacak bir bilgisayar ve/veya akıllı telefon
  • Halka açık olmayan ve rahat bir hıza sahip internet
  • Temel bilgisayar becerileri

Appen’e başvurmak için yeterlidir.

Eğer bu yazıyı sevdiyseniz ve Clickworker gibi diğer online çalıştığım şirketleri öğrenmek isterseniz bu sayfadaki listeye bakabilirsiniz.

Efe Genit

Merhaba Ben Efe Genit, Ben ailesiyle gezmeyi ve eğlenmeyi seven ve birçok hobisi olan bir aile babasıyım. Bu blogta hayat deneyimlerimi, kızım Lidya ve eşim Zeliha ile yaşadıklarımızı, hobilerimi paylaşıyorum.

En son yazılanlar