CLICKWORKER – INTERNETTEN PARA KAZANMANIN KOLAY YOLU 1


Internetten para kazanma mecaramın başlangıcında clickworker ile tanıştım. Clickworker bazen çok güzel para kazandırabiliyor.

Örneğin bir haftada,

  • 1 Migros Mağazası’nda fotoğraf çekerek,
  • Facebook fotoğraflarımı yıllara göre derleyerek,
  • 5 tane 10-15 saniyelik video çekerek

40,75 Euro kazandım.

Başka bir zamanda, yeni proje geldi. Bir günde sokak tabelası ve dükkan tabelası, kitap ve gazete çekerek 100 Euro üzerinde para kazandım.

Bu yazıda 2020 yılından beri aralıklarla kullandığım Clickworker sitesinin avantajlarını ve dezavantajlarını anlatacağım. Şimdi ise boş zamanlarımı blog yazmaya harcadığımdan aralıklarla kullanıyorum. Zamanında ailecek kullandık ve clickworker’dan çok memnunduk.

Clickworker gibi diğer online çalıştığım şirketleri öğrenmek isterseniz bu sayfadaki listeye bakabilirsiniz.

Ya da diğer yazılarıma gitmek için bu linklere tıklayabilirsiniz. Appen, Lionbridge ve OneForma.

Clickworker Nedir?

Clickworker, 2005 yılında kurulan köklü bir şirket, biraz ingilizceniz (veya almancanız) var ise yeterli. Yabancı dil isteneni anlamak için gerekli yoksa dil yeteneğine ihtiyacınız yok. Fotoğraf, video çekme işlerinde Google translate sizi gayet idare eder.

Diğer UHRS işlerinde ise İngilizce bilginiz olması gerekir.

Clickworker genellikle çok ciddi insan kaynağına ihtiyaç duyulan ve çok kısa sürede bitirilmesi gereken işler konusunda uzmanlaşmış. Dünya çapında milyonlarca kişinin üye olduğu şirket Microsoft gibi büyük şirketlerine veriyor.

Clickworker Ne Tür İşler Var?

Değişik iş tipleri var, video çekmek, fotoğraf çekmek, gizli müşteri, ekrandaki yazıları türkçe yazmak, web sitelerini notlamak, fotoğrafları eşleştirmek ve bilumum değişik işler.

Daha önce de Nasa tarafından ayın yüzündeki kraterleri tespit amacıyla da clickworker platformu kullanmıştır. Binlerce insan ayın yüzbinlerce fotoğrafını tek tek inceleyerek kraterleri işaretlemiştir.

Bu sıralar ise en çok yapılan iş yapay zeka geliştirmek için yazılım şirketlerin ihtiyaç duyduğu fotoğraf ve videoların çekim işidir. Örneğin kaydıraktan kayan/tramboline binen insanın ne yaptığını algılayan bir program için binlerce video toplanmıştır.

Clickworker Kadar Para Kazandırıyor?

Kesinlikle bir anket sitesi değil ve diğer sitelerinin aksine Türkiye’de yaşayan insanlar da güzel para kazaniyor. Avrupa asgari ücretine yakın bir ödeme alıyorsunuz. Eğer uygun iş bulursanız saatlik ücretiniz 5 Euro’nun altında değildir. Ama bazen öyle işler denk geliyor ki ben bir günde 129 Euro kazanmışım.

Tek dezavantajı, işin ne zaman geleceğini bilmiyorsunuz bu yüzden cep telefonunuzu veya bilgisayarınızı yeni işler geldi mi diye sürekli kontrol etmeniz gerekiyor. Gelen işler kolaysa ve kazancı da iyiyse hemen bitiyor.

Türkiye kaç kişi Clickworker’dan para kazanıyor bilmiyorum ama clickworker dashboard’a göre Dünya’da 2.5 milyona yakın kişi Clickworker’a kaydolmuş.

Ben ilk başladığımda Avrupa çapında bir pazar araştırması için tüm Türkiye’deki marketlerin saç reyonlarının fotoğraflarını çekene market başına 12 Euro verdiler.

Ayrıca değişik yıllara ait ve ne kadar yaşlandığımı gösteren facebook fotoğraflarını derleyip yapay zeka araştırmasına bağışladım. Tabi ki kazancım oldu, fotoğraflarım için 21,60 Euro kazandım.

Bir de UHRS işleri var onu birazdan anlatacağım.

Şimdi baktım, benim Clickworker’dan 2020 senesinde 8 ayda toplamda 469 Euro kazancım olmuş.

Clickworker’da yapıldığını bildiğim kullanıcı hataları

  • İşlerin en altında bulunan anket kısmını hiç denemeyin. Ücretler çok düşük ve zaman kaybıdır.
  • Diğer bir hata ise bir işi rezerve ettikten sonra diğer işleri bitirememek ve görememektedir.Bazılarımız rezerve süresinin bitmesini beklemektedir.

Esasında bir işi rezerve etmenin amacı belli bir zaman zarfında o işin başkası tarafından kapılmasını engellemektir. Bu zaman zarfında başka iş yapamazsınız. Bu rezerve işlemi çok kolay iptal edilir.Rezerve edilen iş seçildikten sonra “Back to Menu” seçeğini tıklayın. “Are you sure you want to cancel this Job? If yes, ALL your current Jobs (also Jobs opened in other Browser-Tabs) will be returned.” Seçeğine ise tamam deyin.

Clickworker ve UHRS işleri

UHRS Nedir?

Universal Human Relevance System yani Türkçeye çevirisi Evrensel İnsan Uygunluk Sistemi’dir. Daha ayrıntılı açıklamam gerekirse yazılım şirketlerinin kullandığı bir platformdur. Bu platfomda ayrıca internet tarayıcı şirketleri de bulunuyor.

Google gibi arama motorları, insanların istediklerini onlara sunmak için sürekli güncellemelerde bulunur. Örneğin yaşlı güreş diye Google’a yazdığınızda size zeytinyağlı yemek tariflerini göstermemesinin sebebi UHRS gibi yerlerde insanların yaptığı çalışmalardır. Bu çalışmalar arama motorlarının zekasını güçlendirmek için kullanılıyor.

UHRS’ye Clickworker’dan nasıl girişi yapılır?

Başlangıçta UHRS platformuna sadece clickworker’dan giriş yapılıyor sanıyordum ama sonrasında öğrendim ki clickworker, clickworker gibi birçok platform varmış. Bunlar hakkında görüşlerimi sürekli güncellediğim Online Çalışarak Para Kazanabileceğiniz Şirketlerin Listesi sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bu yazıda sadece clickworker açısından değerlendirilmiştir. Örneğin diğer favorim OneForma da işleyiş daha farklıdır.

Clickworker’a pc’den giriş yapınız. Assesments bölümünden küçük bir ingilizce testini çözdükten sonra size verilen isimle bir outlook veya hotmail hesabı açıyoruz. Bunu da sisteme girdikten sonra UHRS’e giriş yapabilirsiniz. Bu sistem tüm dünyada açık bir sistem esasında sadece clickworker’a özgü değil.

Ayrıca başlangıçta çözemesiniz de şunu söyleyebilirim, bu tablodaki işler kişisel performansınıza göre değişiyor. Eğer performansınız iyiyse gelen işlerin sayısı zamanla artıyor.

Ama performansınız kötüyse arkadaşınızın iş ekranı doluyken sizinki boş oluyor. Bu yüzden uzun vadeli düşünüyorsanız ilk gelen işleri yavaş yavaş yapın.

UHRS tüyoları

Bazı işlere katılabilmek için küçük bazı sınavları geçmek gerekiyor. Bunlar geçildiğinde işler başlıyor. 0.30 dolarlık işler genelde en kazançlı olanlarıdır. İşler fiyatı sürekli değişiyor, bugün .10 dolara yaptığınız iş yarın .30 olabiliyor. Dün 0.20 dolara yaptığınız işe bugün 0,02’den ödenebiliyor. Lütfen her zaman işin fiyatına dikkat edin.

Eğer bir işte kalite seviyeniz düşerse, lütfen devam etmeyin. Üç uyarı alırsanız bir daha o işi göremiyorsunuz.

Uyarı alırsanız 10 gün bekleyin tekrar uyarı alırsanız, sistem kapanabilir. Clickworker ve Reddit forumlarında UHRS hakkında yazanları okuyunuz.

Burada sisteme sürekli girip kontrol etmek gerekiyor. Son bir tüyo UHRS sistemine cep telefonundan da girebiliyorsunuz. Bu da metro da otobüste geçirdiğiniz zamanda para kazanma imkanı sunuyor.

Son olarak eşim sürekli UHRS’deki param düşmedi diye heyecan yapıyordu. Merak etmeyin UHRS ve clickworker bağlantılı fakat ayrı sistemler olduğundan 10 gün gibi bir sürede Clickworker ekranında görünüyor.

Clickworker hakkında aklınıza gelebilecek diğer sorular

Bir Clickworker Nedir ? Clickworker Nasıl Kullanılır?

Clickworker dijital görevler yerine getirir. Bunlar ses kaydı, video çekimi, yazma, çeviri, araştırma ve veri işlemek gibi işlerdir.  Bir Clickworker olarak, internet erişimine sahip herhangi bir kişisel bilgisayardan veya cep telefonundan, kendi başınıza tamamen bağımsız olarak çalışarak para kazanırsınız.

Clickworker’in Anlamı

Clickworker, kayıtlı internet kullanıcılarına dijital görevler sağlar – bu işi yapanlar yani bizlere de Clickworkers denir.  Diğer kurumlarda olduğu gibi, Clickworker’ın işe başlamadan önce kayıt yaptırması gerekmektedir. Tüm veriler gizli tutulur ve sadece iletişim, değerlendirme ve ödeme için kullanılır.

Görevlerin Dağılımı

Her bir Clickworker, üstlenebileceği görev (ler) i almak istediği mevcut projeler havuzundan seçer. Mevcut görevler, yeterlilik değerlendirmeleri, önceki iş değerlendirmeleri, eğitim, dil becerileri ve ilgi alanlarına bağlı olarak Clickworker’dan Clickworker’a kadar değişebilir. Toplam profilinize ve niteliklerinize bağlı olarak size bazı projeler sunulabilir veya başkalarından hariç tutulabilir. Kabul edilen ve tamamlanan her görev için ödeme yapılır. Tutar önceden belirlenir ve yayınlanır.

Clicworker uzun süredir faaliyet gösteren bir şirkettir, ben bir senedir kullansam da Ekşisözlük’teki girişlere baktığımda 2006’dan beri faaliyet gösterdiğini görüyorum.

Clickworker Avantajları

Clickworker’da görevler genelde birkaç dakikada tamamlanır ve hemen ücretlendirilir. Bunlara mikro işler denmektedir. Her Clickworker, ne zaman, nerede ve ne kadar çalıştığına karar verir.

Kesinlikle güvenilir olan bir site, diğer sitelerinin aksine ayrıntılı olarak iş raporunuzu ve hatalarınızı da size söylüyor. Bu açıdan şeffaf olması da çok avantajlı.

Bunu çok sonra farkettim, red edilmenin açıklamasına tıklarsanız, size çoğunlukla niye red edildiğini öğrendim. Hatamı öğrendim, işlerimin kabul edilme yüzdesi ve kazandığım para arttı.

Clickworker Dezavantajları

Nerede ne zaman ne kadar iş yapabileceğinizi bilmiyorsunuz, bu yüzden sürekli işleri kontrol etmek gerekiyor. Bir noktadan sonra işleri kontrol etmek de bir iş oluyor. Ben artık kebap yani kolay iş gelmedikçe pek yapmıyorum. Çünkü kendimi  profestonel işime ve websiteleri kurma hobisine adadım. İlk başlarda internetten para kazandığımı görmek adına çok eğlenceli bir uğraştı.

Clickworker Kim Olabilir?

Kural olarak clickworker sitesine her girilebilen kişi Clickworker olabilir.

Clickworker olmak karmaşık değildir – yeni başlayanlar için bile. Başlatma ve eğitim, işyeri arayüzünü kullanmak için gerekli yetkinlikleri elde etmenizi sağlar. Tüm iş akışları kullanıcı dostu olacak şekilde tasarlanmıştır. Birçok görev için özel veya resmi nitelikler gerekli değildir. Hemen hemen herkes katılabilir.

Clickworker’dan Nasıl Ödeme Alınır?

Clickworker’a kaydolduk sonra bir Transferwise hesabı açmanız istenecektir. Transwise’da hesap açtığınız mail’i ve isminizi Clickwork’de payment details bölümüne gireceksiniz.

Ayrıca vergi kısmında I am commercial and / or freelance seçeneğini seçip Tax Number kısmına ise TC kimlik numaranızı yazabilirsiniz.

Ödemelerin vadesi işlerin üzerinde yazar ve eskiden 15 günde bir Transferwise aracılığıyla TR’deki hesabınıza ödeme yapıyorlardı. Şimdi değiştirdiler Payoneer üzerinden ödeme yapıyorlar, bence daha iyi oldu.

Eğer bu yazıyı sevdiyseniz ve benim açık favorim Clickworker ama Clickworker gibi diğer online çalıştığım şirketleri öğrenmek isterseniz bu sayfadaki listeye bakabilirsiniz.

Efe Genit

Merhaba Ben Efe Genit, Ben ailesiyle gezmeyi ve eğlenmeyi seven ve birçok hobisi olan bir aile babasıyım. Bu blogta hayat deneyimlerimi, kızım Lidya ve eşim Zeliha ile yaşadıklarımızı, hobilerimi paylaşıyorum.

En son yazılanlar