Kuşadasi Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Benim sevdiğim yerlerden biri Kuşadası’dır. Kuşadası’ndaki yazlık evimiz sayesinde gençliğimin en güzel günleri burada geçti. Şimdi ise annem artık burayı kalıcı evi olarak benimsedi. Kuşadası da kelimenin tam anlamıyla benim ikinci evim oldu.

Burayı çok sevdiğim için Kuşadası hakkında birçok yazı yazdım. Yazılarımda sizlerle sadece burada yaşayanların bilebileceği Kuşadası sırlarını paylaşıyorum. 

Bu yazı sadece Kuşadasına giderken bilmeniz gereken konuların ana hatlarını anlatıyor. Daha ayrıntılı bilgilere bu yazının sonundaki yazılarıma tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kuşadası Nerede? 

Kuşadası, Aydın İli sınırları içerisinde yer alan büyük bir sahil ilçesidir. Kuşadası, Türkiye’nin batısında Ege kıyısında yer almaktadır. 

Kuşadası, İzmir’in 95 km (59 mil) güneyinde ve Aydın şehir merkezinin 70 km (43 mil) batısındadır.

Kuşadası’ndan 17 km (10 mil) kuzeye giderseniz her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği Efes Antik Kenti’ne ve İzmir’in Selçuk ilçesine ulaşırsınız.

Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde bulunan Kuşadası’nın bulunduğu bölge aynı zamanda Küçük Asya olarak da adlandırılır.

Kuşadası Haritada Nerede Bulunur?

BölgeEge
İlAydın
Nüfus121.493  (nüfus yaz aylarında bir milyonun üzerinde artar.)
İklimTipik Akdeniz İklimi (Yazları kurak ve sıcak, kışları yağışlı ve ılımandır)

Kuşadası’nın konumunu aşağıdaki haritada görebilirsiniz.

Kuşadası’nın Haritadaki Yeri

Kuşadası Nasıl Bir Yer? Kuşadası Gidilmeye Değer mi?

Kuşadası sadece Türkiye’nin değil, Akdeniz’in de en güzel tatil yerlerinden biridir. Gerçi Kuşadası artık sadece yazın değil yılın her zamanı canlı bir şehir haline gelmiştir. Kuşadası, güzel iklimi, mükemmel doğası ve birçok tarihi harikasıyla tanınan çok gelişmiş yerleşim yeri olmuştur.

Kuşadası’nı her yıl milyonlarca turist ziyaret etmektedir ve her yıl bu sayı artmaktadır. Kuşadası her bütçeye tatil imkanları sunmaktadır. Özellikle kamping alanları çok güzel ve düşük bütçeli tatil imkanları sunar.

Bununla birlikte, Kuşadasi aynı zamanda yüksek gelirli turistler için de bir numaralı destinasyondur. Yüksek gelirli turistler kendi yatları veya lüks yolcu gemileri ile Kuşadası’na gelmektedir. 2019 yılında 221.549 turist deniz yoluyla Kuşadası’na gelmiştir.

Kuşadası’na Ne Zaman Gidilir?

Kuşadası’nda tatil sezonu Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Yine de, yerel halkın turizm sezonundan sonra dükkânlarını kapattığı çoğu sahil beldesinin aksine Kuşadası, yıl boyunca canlı bir sosyal hayata sahip bir şehirdir.

Kuşadası’nı ziyaret etmek için en iyi zaman 15 Eylülden sonra Ekim ortasına kadar olan bir aylık zaman dilimidir. 

Bu dönemde yerli turistlerin çoğu, okullar açıldıktan sonra Kuşadası’ndan ayrıldığından hem daha ucuza konaklayabilir hem de yazın kavurucu sıcakları olmadan Kuşadası’nın tadını çıkarabilirsiniz.

Kuşadası’na Yakın Havalimanları

Kuşadası en yakın havaalanları İzmir Adnan Menderes (82 km) ve Milas Bodrum (127 km) Havalimanlarıdır. İzmir Havaalanı Kuşadası’na daha kolay erişimi sağlar.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Selçuk’a metro ile gelip, Selçuk’tan düzenli otobüslerle Kuşadası’na gidebilirsiniz.

Kuşadası’nda Gezilecek Yerler

Kuşadası’nda Etkinlikler