LIONBRIDGE – INTERNETTEN PARA KAZANMANIN KOLAY YOLU 3


Internetten para kazanma mecaram sırasında en son Lionbridge ile tanıştım. Bu tarz şirketler arasında Appen’den sonra ikinci en büyük Lionbridge’dir. Lionbridge’den yaklaşık 1 ayda iki ayrı projeden 183 Dolar kazanmışım.

Bir proje google reklamlarının notlanmasına ilişkindi. Düzenli bir projeydi fakat blog işlerime ve kendi profesyonel işime odaklanmak istediğim için bıraktım. Diğer proje ise türkçe karakterleri içeren fatura çekim işiydi.

Bu yazıda size bildiğim ve araştırdığım tüm detayları eğrisiyle doğrusuyla anlatacağım.

Appen gibi online çalışarak deneyimlediğim diğer şirketleri öğrenmek isterseniz bu sayfadaki listeye bakarak diğer yazılarıma ulaşabilirsiniz.

Ya da diğer yazılarıma gitmek için bu linklere tıklayabilirsiniz. Appen, OneForma ve Clickworker.

Lionbridge Nedir?

Lionbridge Technologies, Inc bir Amerikan teknoloji şirketidir. Tercüme, yapay zeka eğitimi, ürün geliştirme gibi konularda teknolojik çözümler sunmayı amaçlamaktadır. Bu gaye sayesinde 27 ülkede faaliyet göstermektedir ve bu ülkelerden bir Türkiye’dir.

Gerçek bir şirkettir ve Flexjobs tarafından en çok uzaktan işçi istihdam eden 100 şirketin ikincisi olarak kabul edilmiştir. Lionbridge gerçek işlerin yapıldığı ve gerçek dünyada bilinen bir şirkettir.

Lionbridge’in Avantajları

Lionbridge bu sektörde çalışanlarına en iyi davranan şirket olarak ünlenmiştir. Her zaman en büyük rakipleri Appen’den daha fazla geri çalışanlarına destek verdiklerini ve daha önemlisi daha yüksek ücret verdiklerini söyleyebilirim.

Çalışmayı bıraktıktan sonra beni geri döndürmek için bayağı çaba

Bir de bu şirket düzenli projelerinde çalışanlarını işten çıkarmada daha yavaş davranıyor ve daha düzenli bir deneyimi sunuyor.

Lionbridge’in Dezavantajları

Lionbridge’in iki en önemli dezavantajı tek bir şirket olmasına rağmen yapılan işlerin birçok platforma yayılmış olmasıdır. Yani bir platforma sizin özelliğinize uygun bir iş varken diğer platformda size uygun iş bulunmamaktadır. Appen’de olduğu size uygun işleri tek bir platform üzerinden bulmanız mümkün değildir. Bu yüzden Lionbridge’de kendime uygun iş bulmam bayağı zaman aldı.

İkinci en önemli dezavantajı ise bu tarz firmalarda olduğu gibi işlerin düzensiz olması ve her an yaptığınız işin sona erebileceğidir. Bu yüzden bu şirketlerden iş alırken tüm gelirinizi bunlardan kazanmayı düşünmeyiniz.

Muhtemelen herkesin aldığı paranın farklı olması nedeniyle Lionbridge de hiç forum yok. Sizin gibi diğer çalışanlarla temas kuramıyorsunuz.

Lionbridge Düzenli Projeler

Lionbridge açılan boş poziyonlarını internet sayfasından duyuruyor. Başvuru sayfasına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ben google ad assessor olarak kabul edildim. Yaklaşık 10 saat süren bir eğitim tamamlandıktan sonra gayet güzel ve kolay bir iş olduğunu söylebilirim. Kötü kısmı ise, daha önceleri bu iş için 8-9 dolara ödeyen Lionbridge, şimdilerde bu işin saatine 6 dolar ödüyor.

Haftada en az 20 ile 30 saat çalışamanız bekleniyor. Ödemeler ise 2-3 süre içerisinde hesabınıza yatıyor.

Ayrıca bu projede paranızı Payoneer’e ve Transferwise aktaramıyorsunuz. Doğrudan havale yoluyla gönderiyorlar. Benim paramda Vakıfbank ciddi kesinti yaptı. Ben boş vaktimi artık bu tarz bloglar yazmak için ayırdığımdan ve artık bu tarz işler yapmak istemediğimden sorunun üstüne gitmedim ama bunun da çözümü vardır.

Lionbridge Mikro Projeler

Lionbridge’in Micro Projelerinden yani kısa süreli projelerinden haberdar olmak istiyorsanız Workmarket’e üye olmalısınız. Workmarket’e üye olmak için buraya tıklayabilirsiniz. Workmarket’te birçok şirketin bulutu (yani çalışma grupları var.) “Turk” yazıp search ettiğinizde de Lionbridge’in Turkish speakers grubu karşınıza çıkıyor.

Benim yaptığım iş Türkiye’den fatura örnekleri toplamaktı. Bu işten 77 Dolar kazandım. Arada başka işler de geliyor. En son gelen iş ise Appen’deki Amur projesine benzer bir işti. Internetten alışveriş yapıp, aldığın yerlere ilişkin sipariş deneyimini anlatman bekleniyordu. Ben projeye dahil olmadım. Genel olarak deneyimden memnun kaldım, sizlere de tavsiye ederim.

Ödemeleri Workmarket istediğiniz banka hesabına yapıyor. Ben parça parça ödemeleri alıp Türkiye’deki banka havale ücretlerine katlanmak yerine Transferwise‘ın Belçika şubesinde açtığım bir EUR hesabında topluyorum.

Lionbridge Çeviri İşleri

Lionbridge bir çok platform üzerinden çalışma olanağı sunduğundan bu çalışma olanağını yeni keşfettim. Lionbridge’e çevirmen olarak çalışmak için bağlı kuruluşları Gengo’ya başvurabilirsiniz. İş başvurusu için buraya ve Gengo‘nun facebook sayfası için buraya tıklayabilirsiniz. Yeni işler açıldığında facebook sayfasında duyuru yapıyorlarmış.

Lionbridge Game Testing

Lionbridge iş platformları biraz dağınık. Burası da Lionbridge Game Testing Platformunun adresidir. Hep oyun test etmek istemiştim. En son baktığım da sadece AB ülkelerine yönelik bir oyun testi vardı. Üye olup arada bakmak isteyebilirsiniz.

Lionbridge hakkında bildiklerim bu kadar. Umarım bilgilerim size yararlı olmuştur. Diğer şirketleri (Clickworker, Appen ve diğerleri) öğrenmek isterseniz bu sayfadaki listeye bakarak diğer yazılarıma ulaşabilirsiniz.

Efe Genit

Merhaba Ben Efe Genit, Ben ailesiyle gezmeyi ve eğlenmeyi seven ve birçok hobisi olan bir aile babasıyım. Bu blogta hayat deneyimlerimi, kızım Lidya ve eşim Zeliha ile yaşadıklarımızı, hobilerimi paylaşıyorum.

En son yazılanlar