ONEFORMA – INTERNETTEN PARA KAZANMANIN KOLAY YOLU 4


One Forma’da birkaç ayda 180 Dolar kazandım. Bu yazıyı yazdığımda 4-5 aylık kullanıcısıydım. En az bu platfomu deneyimlesem de en çok bu platformdan memnun kaldım. Bu yazıda size yaklaşık beş aydır kullandığım OneForma sitesini ve deneyimlerimi anlatacağım.

OneForma gibi online çalışarak deneyimlediğim diğer şirketleri öğrenmek isterseniz bu sayfadaki listeye bakabilirsiniz.

Ya da diğer yazılarıma gitmek için bu linklere tıklayabilirsiniz. Appen, Lionbridge ve Clickworker.

OneForma Nedir?

Pactera Edge isimli bir teknoloji şirketinin yeni kurduğu bir platformdur. Bu platformu diğerlerinden geç buldum.  Pactera’nın kendi platformu tamamen bir hayalet şehri andırdığından muhtemelen tekrardan başlamak istemişler. Çok da iyi olmuş.

Genelde saatlik çalışmanız karşılığında 7 Dolar kazanabilirsiniz.

OneForma’ya benim referanslımla girmek isterseniz başvuruyu burada yapabilirsiniz.

OneForma’da Ne Tür İşler Var?

  • Data Toplama – Video çekmek, fotoğraf toplamak türden işlerdir. Benim Oneforma’daki ilk işim bilgisayar çıktısı olarak gönderilen dökümanları el yazısına dökmekti. Bu el yazısının fotoğrafını çekip gönderdim. Projenin amacı bilgisayar programlarının el yazısı çeşitlerini tanımasını sağlamaktı.
  • Yazıya dökme – Ekranda gördüğünüz veya ses olarak dinlediğiniz yazıları yazma işidir.
  • UHRS işleri – Buna aşağıda ayrıntılı olarak değineceğim.
  • Çeviri – Aynı zamanda bir çeviri şirketi olan şirket, yazılımları Türkçe’ye çevirme konusunda da faaliyet göstermektedir.
  • Yazılım ve cihaz testleri – Yazılım ve cihazlara ilişkin müşteriye sunulmadan önce test edilmesi işleridir.

OneForma’nın Avantajı

Bu sitenin en büyük avantajı genel olarak yeni kurulan bir site olduğundan iş dengesi ile kullanıcı dengesinin dengeli olmasıdır.

2020 yılından keşfettiğim bu sitede diğer platformalara kıyasla talep ve arz dengesi nedeniyle ücretler yüksekti. Fakat yavaş yavaş ücretler düştü. Özellikle Türklere özgü olmayan projelerde ücretler bayağı düştü.

Yine de yeni gelen projeler hemen dolmamaktadır. Bu yüzden diğer platformların aksine rahat iş bulunmaktadır.

Gelişen ve birbirine yardımcı bir topluluk oluşmuştur. Belki forum kısmının İspanyollar tarafından yönetilmesi bana daha samimi geldi.

En büyük avantajı ise, Türkiye’den katılan katılımcı sayısının azlığı nedeniyle değerliyiz. Bir projede Türkçe’ye AB üyesi ülkelerin bazılarının dilinden daha fazla ücret veriliyordu.

OneForma’nın Dezavantajları

Ben Oneforma’da çok büyük sıkıntı görmedim. En büyük problem bu tarz şirketler iş yaparken iş güvencenizin olmamasıdır. Fakat bu tarz şirketlerin tamamında böyle bir problem olduğundan bunu sadece OneForma varmış yazamam.

İlk başlarda internetten para kazandığımı görmek adına çok eğlenceli bir uğraştı. Kesinlikle güvenilir olan bir site, diğer sitelerinin aksine ayrıntılı olarak iş raporunuzu ve hatalarınızı da size söylüyor. Bu açıdan transparan olması da çok avantajlı.

Ben öneriyorum, özellikle üniversite öğrencilerine güzel bir ek gelir olur diye düşünüyorum.

OneForma Kadar Para Kazandırıyor?

OneForma internetteki anket siteleri gibi değildir ve diğer sitelerinin aksine Türkiye’de yaşayan insanlar da güzel para kazaniyor. Avrupa asgari ücretine yakın bir ödeme alıyorsunuz. Eğer uygun iş bulursanız saatlik ücretiniz 7 Dolar’ın altında değildir.

Tek dezavantajı, işin ne zaman geleceğini bilmiyorsunuz bu yüzden yeni işler geldi mi diye sürekli kontrol etmeniz gerekiyor.

Platform iş getirme konusunda gayet başarılıdır. Ben çoğunlukla Bing için verilen reklam değerlendirmesi işlerini UHRS üzerinden yaptım. Yaklaşık 180 Dolar kazandım toplamda.

UHRS işleri düzensiz olsa bazen çok ciddi paralar verebilmektedir. Internet Judging kısmından Türkçe ve İngilizce bu tür işlere ulaşabilirsiniz. Son zamanlarda başka her yerde gördüğümden daha fazla UHRS işi geliyor. Bu kısmı ayrıca değerlendireceğim.

OneForma ve UHRS işleri

UHRS Nedir?

Universal Human Relevance System yani Türkçeye çevirisi Evrensel İnsan Uygunluk Sistemi’dir. Daha ayrıntılı açıklamam gerekirse yazılım şirketlerinin kullandığı bir platformdur. AmazonTurk gibi bir sistemdir fakat bu platfomda çoğunlukla internet tarayıcı şirketleri bulunuyor.

OneForma’ya üye insanlar da bu sisteme girebilmektedir. Arama motorları google gibi insanların istediklerini onlara sunmak için sürekli güncellemelerde bulunur.

Örneğin en son baktığım projede Google ve Bing harita araması sonuçlarını karşılaştırılarak hangisi sizce daha doğru diye bir iş vardı. Bu arama sonuçlarından hangisinin daha doğru sonuç verdiğine bakılarak arama motorlarının zekası geliştirilmektedir. UHRS gibi platformlardaki çalışanlar olmasa arama motorları bu kadar başarılı olmazdı.

UHRS tüyoları

Bazı işlere katılabilmek için küçük bazı sınavları geçmek gerekiyor. Bunlar geçildiğinde işler başlıyor. 0.30 dolarlık işler genelde en kazançlı olanlarıdır. İşler fiyatı sürekli değişiyor, bugün .10 dolara yaptığınız iş yarın .30 olabiliyor. Dün 0.20 dolara yaptığınız işi bugün 0,02’den ödeyebiliyor. Lütfen her zaman işin fiyatına dikkat edin.

Ortalama hızınız kontrol ederek, saatte kaç iş yaptığınızı görebilirsiniz. Bu rakamı işin ücretiyle çarparak saatlik kazancınızı bulabilirsiniz. 7 Doların altına düşüyorsa işi yapmayınız. Daha yüksek kazançlı bir iş bulabilirsiniz.

Burada sisteme sürekli girip kontrol etmek gerekiyor.

Son bir tüyo UHRS sistemine cep telefonundan da girebiliyorsunuz. Bu da metro da otobüste geçirdiğiniz zamanda para kazanma imkanı sunuyor.

UHRS’ye OneForma’dan nasıl giriş yapılır?

OneForma’ya bilgisayardan giriş yapınız. Internet Judging bölümünde İngilizce ve Türkçe işlerin tamamını başvurabilirsiniz. Bu platformda anadili İngilizce olmayanlarda İngilizce işlere başvurabiliyor.

Türkçe ve İngilizce sınavları gibi bazı sertifikaları almanız gerekebilir. Bunları hallettikten sonra yeni bir outlook veya hotmail hesabı açıyoruz. Bunu da sisteme girdikten sonra UHRS’e giriş yapabilirsiniz.

Ayrıca başlangıçta çözemesiniz diye şunu da söylüyebilirim, bu UHRS’deki işler kişisel performansınıza göre değişiyor. Eğer performansınız iyiyse gelen işlerin sayısı zamanla artıyor.

Bu yüzden uzun vadeli düşünüyorsanız ilk gelen işleri yavaş yavaş yapın. Kesinlikle sırf para kazanmak için rasgele işaretlemeyin, sistemden atılırsınız.

Performansınızı ölçmek için arada gizli sorular olacaktır ve performansınız kontrol edilecektir.

OneForma ödemeleri nasıl yapılıyor?

Oneforma ödemeler Payoneer ve Banka transferi yoluyla yapıyor. Ben hep Payoneer’i kullandım ve hiç sorun yaşamadım.

Efe Genit

Merhaba Ben Efe Genit, Ben ailesiyle gezmeyi ve eğlenmeyi seven ve birçok hobisi olan bir aile babasıyım. Bu blogta hayat deneyimlerimi, kızım Lidya ve eşim Zeliha ile yaşadıklarımızı, hobilerimi paylaşıyorum.

En son yazılanlar