Haritalı Türkiye Rüzgar Sörfü Rehberi (10 Spot 63 Sörf Okulu)


Hobilerim arasında rüzgar sörfü önemli bir yer tutuyor. Yaklaşık 10 senedir hobi olarak rüzgar sörfü yapıyorum. Her tatilde de acaba yakınlarda rüzgar sörfü yapabileceğim bir yer var mı diye bakınırım. Benim birçok rüzgar sörfü meraklısı vardır diye bir rehber hazırlamak istedim.

Hazırladığım rehberde 10 nokta ve 61 rüzgar sörfü okulu listeledim. Önce kısaca rüzgar sörfü spotları hakkında genel bilgiler vereceğim, daha sonra bu yazının sonundaki listede Türkiye’de bulabildiğim 61 rüzgar sörfü okulunun detaylarını listeledim. Umarım rehber hoşunuza gider.

Eğer bu rehberi beğendiyseniz, buraya tıklayarak kitesurf rehberime bakabilirsiniz.

Türkiye’de rüzgar sörfü nerede yapılır?

Türkiye’de rüzgar sörfü için en iyi yer Alaçatı’dır.  Bu nedenle Alaçatı, Türkiye’de rüzgar sörfünün başkenti ve dünya çapında bir rüzgar sörfü merkezi olarak kabul edilmektedir.

Urla ve Seferihisar Alaçatı’ya çok yakın olan diğer seçeneklerdir. Sakin bir bölge isterseniz özellikle Seferihisar’i tavsiye ederim.

Bodrum ve Gökçeada, Türkiye’deki diğer gelişmiş rüzgar sörfü noktalarıdır. 

Rüzgar sörfü Türkiye’nin diğer bölgelerinde de yaygınlaşmaktadır. Bu noktalarda yeni başlayanlar için malzeme sıkınıtısı pek çekmezsiniz ama orta ve profesyonel ekipman kiralamakta zorlanabilirsiniz.

Türkiye’de keşfedilmeyi bekleyen sayısız rüzgar sörfü noktası var. Kendi ekipmanınız varsa, o zaman Türkiye sizin için cennettir.

2010 senesinde Alaçatı’da ilk sörfü başladığımız zamanlar. Fotoğrafta ben ve arkadaşım Anıl var.

Kimler Rüzgar Sörfü yapabilir?

Rüzgar sörfü herhangi bir yaş engeli, kilo, boy engeli olmadan herkes tarafından yapılabilir. Önemli olan fiziksel olarak sağlıklı olmak, suda rahat hissetmek, board üstünde dengeyi sağlayabilecek gerekli kordinasyon becerisine sahip olmaktır.

Rüzgar Sörfü zor mu?

Rüzgar Sörfü zor bir spordur ama zorluğu kas gücü ile ilgili değildir. Teknikleri öğrenmesi zaman aldığından zor bir spor görünür.

Başlangıçta gerekli teknikleri bilmediğiniz için yaptığınız hatalarınızı kas gücünüz ile kapatırsınız. Bu sebeple başlangıçta çok yorucu bir spora başlandığınızı düşünebilirsiniz.

Ayrıca normal hayatta kullanmadığınız kaslarınızı geliştirdiğiniz için ağrı hissedebilirsiniz. Vücudunuza uyum sağlaması için biraz zaman vermelisiniz. Bir süre sonra becerileriniz ilerlediğinde, özellikle trapez kullanmaya başlayınca daha az kas gücü kullanacaksınız ve ilk başta niye o kadar zorlandığınızı anlamayacaksınız.

Türkiye’deki En İyi 10 Rüzgar Sörfü Yeri

1. Alaçatı – Çeşme İzmir

Alaçatı, Türkiye’de ve uluslararası alanda bilinen rüzgar sörfü merkezlerinden biridir. Yılda yaklaşık 330 rüzgarlı gün ile Alaçatı’da yılın her ayı rüzgar sörfü yapmak mümkündür.

Sörf merkezlerinin bulunduğu Alaçatı Koyu, rüzgarı toplayan doğal bir vadide yer almaktadır. Bu nedenle rüzgar, civardaki diğer bölgelere göre daha sabit ve güçlüdür. 

Su çoğunlukla düzdür ve dalgasızdır. Bu koşullar hız için son derece güzel bir ortam sağlar.

Körfezin batısından başlangıç ​​noktalarının tümü kumlu ve sığdır. Genellikle suya çıkış alanı olarak kullanılan bu bölge korunaklıdır. Bu sebeple, spotun bu kısmı yeni başlayanlar ve eğitim için mükemmeldir.

Alaçatı’nın bir diğer özelliği de rüzgarın genellikle düşük hızlarda başlaması ve gün ilerledikçe güçlenmesidir. Bu sebeple değişik seviyelerdeki rüzgar sörfçüleri aynı gün içerisinde kendi seviyelerine uygun bir rüzgar bulmakta pek zorlanmazlar.

2019 IFCA JYM SLALOM EUROS Alaçatı
Fotoğraf Kaynağı IFCA

Alaçatı Körfezi çevresinde 12 okul var. Okullar 28-39 arasında aşağıdaki haritada işaretlenmiştir.

Alaçatı bölgesi, benim çok zaman geçirdiğim bir alandır. Alaçatı rüzgar sörfü alanı, birçok tesis ve aktivite ile çok aile dostu bir yerdir. Rüzgar düşük olsa bile gayet güzel zaman geçirebileceğiniz bir alandır.

2. Ilıca – Çeşme İzmir

Ilıca noktası başlangıç ​​için uygun bir bölge olmasa da benim rüzgar sörfünü öğrendiğim yer burasıdır.

Arkas buradaki tek rüzgar sörfü okuludur. Arkas’ın başlangıç ​​bölgesi doğrudan derin suya açılır ve denizde orta seviyeli dalgalara vardır.

Sığ bir plaj alanı da var ama Ilıca plajı denizin tadını çıkaran insanlarla dolu. Yeni başlayan biri olarak, rüzgar sörfünüzü kontrol edemezseniz diğer insanlara zarar verebilirsiniz. Neyse ki, olmadı.

Bu özellikleri ile yeni başlayanlar için zor olabilir, ben çok zorlandım ama biraz azimle çok zevkli bir alan olduğunu söyleyebilirim.

Genel olarak Ilıca’da Alaçatı’ya göre biraz daha fazla dalga ve biraz daha az rüzgar var. Yine de burası favorilerimden biri. Yeni başlayan biri değilseniz, Ilıca sahili rüzgar sörfü için mükemmel koşullar sunar, başlangıçta beni zorlayan dalgalar ise şimdilerde bu plajda en sevdiğim özellik.

Denize deniz altındaki çatlaklardan sıcak termal sıcak su girmektedir. Bu nedenle plajın ismi Ilıca’dır ve deniz suyu bölgedeki diğer Çeşme plajlarından daha sıcaktır.

3. Pırlanta Çeşme

Pırlanta plajı üst düzey rüzgar sörfçüleri içindir. Güçlü rüzgarları ve güçlü dalgaları vardır. Pırlanta plajı deneyimli rüzgar sörfçüleri için bile zorlu ve yorucu olabilir.

Etrafı koruma bölgesinde olduğu için bu plajda okul bulunmamaktadır. Eğer kendi ekipmanlarınız yoksa Alaçatı’daki sörf okullarından yardım alabilirsiniz. Bazı okullar bu bölgede de destek sunmaktadır.

Teos Seferihisar’da açık denizde

4. Akkum Teos – Seferihisar İzmir

Akkum Teos da favorilerimden. Kız kardeşim de burada rüzgar sörfü öğrendi. Teos çok güzel kumlu ve sığ bir başlangıç ​​alanına sahiptir. Rüzgar sörfü öğrenmek için mükemmeldir.

Başlangıç ​​seviyesini geçtikten sonra açık deniz macerasını deneyebilirsiniz. Orta derecede küçük dalgalara ve mükemmel rüzgara sahiptir. Yukarıdaki resimde denizdeki dalga seviyesini görebilirsiniz.

Alaçatı’da koy alanı sınırlıdır, bu nedenle hızlı sürseniz bile yönünüzü değiştirmek için çok sık manevra yapmanız gerekir.

Seferihisar, Alaçatı kadar hız yapmak için iyi değildir, ancak sürf alanı çok geniştir. Rotanızı değiştirmeden kilometrelerce gidebilirsiniz.

Bölgede iki rüzgar sörfü okulu var. Ben hep Atlantis Windsurf Club’a gittim.

Bitez Bodrum Fotoğraf Kaynağı: Boges Surf School

5. Bitez – Bodrum Muğla

Bitez, Bodrum’daki en iyi rüzgar sörfü noktasıdır. Bu noktada iyi donanımlı üç rüzgar sörfü okulu var.

Bunlar Boges, Bitez ve Rushwindsurf rüzgar sörfü okullarıdır. (52-53-54 aşağıdaki haritada.) Yeni başlayanlar için iyi bir antrenman yeri ve kumlu sığ bir plajı var.

6. Akyarlar – Bodrum Muğla

Akyarlar, burayı yeni başlayanlar için zorlaştıran ılımlı dalgalara sahiptir. Ancak bir kez orta seviyeye ulaştığınızda bu dalgalar rüzgar sörfünüze meydan okuma ve eğlence katacaktır.

Akyarlar’da bildiğim tek okul Fener Rüzgar Sörfü Merkezi. Aşağıdaki haritada 57.

7. Datça – Muğla

Datça çok kuvvetli rüzgarlara sahiptir. Özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında, öğleden sonra rüzgarlar yeni başlayanlar için çok güçlü olabilir.

Datça’da iki adet rüzgar sörfü okulu bulunmaktadır. Flow Surf & Beach Club ve Surf Tatil Köyü. Surf Holiday Village, sörf ve su sporlarına adanmış eksiksiz bir konsepttir.

8. Saros – Çanakkale

Güneyli Köyü, Saroz’daki tek rüzgar sörfü merkezidir. Bu noktada rüzgar sörfü sezonu Haziran ayında başlar ve Eylül ayında sona erer.

Burası İstanbul’dan gelen rüzgar sörfçülerinin uğrak yeri ama Güneyli köyünde faal bir okul bilmiyorum. O yüzden listeme okul ekleyemedim. Bu spota gelirken ekipmanlarınızla hazır halde gelmenizi tavsiye ederim, aksi halde burada uygun ekipman bulamayabilirsiniz.

Gökçeada’da çok sayıda rüzgar sörfü okulu var. Surf Hotel Gökçeada, sörf ve su sporlarına adanmış bir oteldir.
Fotoğraf kaynağı Surf Hotel Gökçeada

9. Gökçeada – Çanakkale

Gökçeada, Türkiye’nin en iyi rüzgar sörfü noktalarından biridir. Bir ada olmasına rağmen Gökçeada birçok rüzgar sörfçüsünü kendine çekmiştir. Gökçeada şu an birçok rüzgar sörfü okulunun bulunduğu çok gelişmiş bir rüzgar sörfü noktasıdır.

Aydıncık plajı her seviyeden rüzgar sörfçüleri için kumlu ve güzel bir ortam sunmaktadır.

Rüzgar Sörfü, yazın İstanbul’un karmaşasından ve sıcaklığından kaçmanın harika bir yoludur.
Fotoğraf Kaynağı Beylikdüzü Windsurf

10. Büyükçekmece -İstanbul

Büyükçekmece, İstanbul’da rüzgar sörfü için en popüler yerdir. En iyi rüzgarlar Temmuz ve Ekim ayları arasındadır.

Bu noktada iki adet rüzgar sörfü okulu bulunmaktadır. Bunlar Büyükçekmece Yelken ve Beylikdüzü Windsurf‘tür. Okullar aşağıdaki listemdeki 23 ve 24 numaralardır.

Türkiye Rüzgar Sörfü Sezonu

Ege kıyılarında her zaman rüzgar vardır, ancak sıcak aylardaki rüzgarlar daha kuvvetlidir. Türkiye’de rüzgar sörfü için en uygun aylar Nisan ayından Eylül ayına kadar olan aylardır.

Hava soğuksa olsa da kış aylarında da rüzgar sörfü yapmak mümkün. Yine de mevsim değiştiği aylar olan Nisan, Mayıs, Eylül aylarında rüzgar yönleri de değişebilir ve rüzgar güçlü olsa da istikrarlı olmayabilir.

Ekipman Almak İsteyenler İçin Son Bir Tüyo

Genellikle, rüzgar sörfü okulları ikinci el ekipmanlarını sezon sonunda satarlar. Bu şekilde en ucuz ve en iyi ekipmanı satın alabilirsiniz.

Türkiye’de bulunan 63 Rüzgar Sörfü Okulunun Haritası

Haritada, sabitlenmiş tüm rüzgar sörfü okullarını bulabilirsiniz. Ayrıca Kıbrıs’tan 2 rüzgar sörfü okulunu da dahil ettim.

Okulunuz eklenmemişse lütfen benimle iletişime geçin, okulunuzu listemize ekleyeyim.

Türkiye’deki 61 Rüzgar Sörfü Okulu’nun Listesi

Rüzgar sörfü okulu bulabileceğiniz yerlerin ve okulların listesi aşağıdadır. Bu mekanlarda rüzgar sörfü ekipmanı kiralamanın yanı sıra rüzgar sörfü öğrenmek için kurslar da alabilirsiniz.

Haritadaki NumarasıŞehirLokasyonRüzgar Sörfü Okulunun İsmiOkulun Websitesi
1AdanaSeyhan Dam BarajıAdana YelkenWebsite
2AntalyaLara Belek SideAirwalkWebsite
3AntalyaAlanya SideAlanya Surf TeamWebsite
4AntalyaKemerFantastic Water SportsWebsite
5AydınDidimYat ve Yelken ClubWebsite
6BalıkesirAyvalıkCapri Surf SchoolWebsite
7BalıkesirAyvalıkKite Surf AyvalikWebsite
8BalıkesirAyvalıkKitedreaWebsite
9BalıkesirAyvalıkCunda Surf ClubWebsite
10CyprusGemikonagiHeaven Surf HouseWebsite
11CyprusGazimagusaGucver Sports ClubWebsite
11CanakkaleCanakkaleIda WindsurfWebsite
13CanakkaleGokceadaVolkite Kiteboarding SchoolWebsite
14CanakkaleGokceadaSurf Hotel GokceadaWebsite
15CanakkaleGokceadaCelik Surf School
16CanakkaleGokceadaCagdas Windsurf SchoolWebsite
17CanakkaleGokceadaCrazy Island Windsurf and Kite CenterWebsite
18CanakkaleGokceadaRadikal Windsurf & KiteboardWebsite
19IstanbulSarıyerİstanbul SurfWebsite
20IstanbulBeykozRiva Surf HouseWebsite
21IstanbulTuzlaTuzla Mercan SportsWebsite
22IstanbulKadıköyİstanbul Windsurf CenterWebsite
23IstanbulBuyukcekmeceBuyukcekmece YelkenWebsite
24IstanbulBuyukcekmeceBeylikduzu WindsurfWebsite
25IstanbulSilivriWindsurf TRWebsite
26IzmirSeferihisarAtlantis Windsurf ClubWebsite
27IzmirSeferihisarAkarca Windsurf CenterWebsite
28IzmirCesme-AlacatiKitemaximumWebsite
29IzmirCesme-AlacatiCagla Kubat Windsurf AcademyWebsite
30IzmirCesme-AlacatiORSA Windsurf SchoolWebsite
31IzmirCesme-AlacatiION CLUB Windsurf BeachWebsite
32IzmirCesme-AlacatiAlacati Surf Paradise ClubWebsite
33IzmirCesme-AlacatiMyga Surf CityWebsite
34IzmirCesme-AlacatiKite Club AlacatiWebsite
35IzmirCesme-AlacatiBora Kozanoglu Surf SchoolWebsite
36IzmirCesme-AlacatiActive SurfWebsite
37IzmirCesme-AlacatiRedline WindsurfingWebsite
38IzmirCesme-AlacatiBubi Surf SchoolWebsite
39IzmirCesme-AlacatiNorthpoint Surf Center
40IzmirCesme-IlıcaArkasWebsite
41IzmirUrlaUrla Surf HouseWebsite
42IzmirUrlaUrla Surf AcademyWebsite
43IzmirUrlaGoztepe Yacht ClubWebsite
44IzmirUrlaCesmealtı Windsurf and Yacht ClubWebsite
45IzmirFocaFoca Windsurf and Yacht ClubWebsite
46IzmirFocaYenifoca Windsurf Sailing ClubWebsite
47IzmirCandarlıCandarli Windsurf CenterWebsite
48KocaeliGolcukDessatWebsite
49KocaeliKandiraDanube Surf House & AcademyWebsite
50MersinMersin Yacht ClubWebsite
51MuglaBodrumBodrum Windsurf and Sailing SchoolWebsite
52MuglaBodrum BitezBitez WindsurfWebsite
53MuglaBodrum BitezRush WindsurfWebsite
54MuglaBodrum BitezBOGES BitezWebsite
55MuglaBodrum OrtakentLena Erdil Windsurf SchoolWebsite
56MuglaBodrum AkyarlarAkyarlar WindsurfWebsite
57MuglaBodrum AkyarlarFener WindsurfWebsite
58MuglaBodrum YalıkavakWindsurf Academy SchoolWebsite
59MuglaDatcaFlow Datca Surf & Beach ClubWebsite
60MuglaDatcaSurf Holiday VillageWebsite
61MuglaFethiye CalisFethiye Surf CenterWebsite
62MuglaMarmarisMarmaris Windsurf ClubWebsite
63ZonguldakEregliEregli Yacht ClubWebsite
Türkiye’deki Rüzgar Sörfü Okulları Listesi

Efe Genit

Merhaba Ben Efe Genit, Ben ailesiyle gezmeyi ve eğlenmeyi seven ve birçok hobisi olan bir aile babasıyım. Bu blogta hayat deneyimlerimi, kızım Lidya ve eşim Zeliha ile yaşadıklarımızı, hobilerimi paylaşıyorum.

En son yazılanlar