7 Affiliate Marketing Ağı ve Benim Deneyimlerim


Yaklaşık 3 senedir blog yazıyorum, bir çok gurunun yazısını okudum, fakat bu yazıların çoğu kafamı karıştırmaktan başka bir işe yaramadı. Bu yüzden kendi öğrediklerimi olabildiğince basit bir dille size aktarmak istedim.

Satış Ortaklığı, blogların içeriklerini paraya çevirebilmelerinin en iyi yollarından biridir. Satış ortaklığı programlarına katılarak başkalarının hizmetlerini satmalarına yardımcı olduğunuzda siz de komisyon kazanıyorsunuz.

Satış ortaklığınden para kazanmak için her zaman satış olmasına gerek yoktur. Bazı programlar sadece müşteri gönderdiğiniz için bile size sabit bir ücret öderler. 

Satış Ortaklığı Türkiye’de yeni gelişen bir alandır. Dünya’da ise internetten elde internette elde edilen tüm gelirlerin yüzde 15’ini oluşturduğu tahmin edilmektedir. Şu anki büyüklüğü 12 milyar dolar olan satış ortaklığı pazarının ve her yıl yüzde 10 büyümesi öngörülmektedir.

Peki, Satış ortaklığı dünyasına nasıl girersiniz ve bloğunuzdan reklam gelirleri haricinde nasıl sabit bir gelir elde edersiniz?

Ayrıca diğer yazılarıma göz atmak isterseniz

 • blog yazarlığı hakkında tüyolarımı içeren bu yazıyı,
 • ne konuda yazı yazmanız gerektiği ve SEO ipuçları için bu yazıyı ve
 • kullandığım reklam ajansı Ezoic hakkındaki bu yazıyı ve
 • kullandığım yararlı araçlar için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Hadi başlayalım…

SATIŞ ORTAKLIĞI PROGRAMI NEDİR?

Satış ortaklığı programlarına katılmayı iki şekilde organize edebilirsiniz. Birinci doğrudan satıcılarla anlaşarak yada bir satış ağına katılarak satış ortaklığı alabilirsiniz.

Tipik senaryo aşağıdaki gibidir:

Satıcı bir ürün veya hizmet yaratır. Bunu satmasına yardımcı olacak kişilere komisyon veya bir şekilde ücret vereceğini deklare ettiği Satış ortaklığı programı yaratır.

Genelde bu satış ortaklığı programının tanıtımı için bir satış ortaklığı ağı ile anlaşır.  Bazı satıcıların kendi platformları vardır ve harici Satış Ortaklığı ağlarını kullanmazlar. 

Satış Ortaklığı Ağı , satıcıları ve yayıncıları birbirine bağlar. Yayıncılar, yani biz blog yazarları, kimlerin tanıtımlarını yapabileceğimizi öğrenmek için bu ağlara üye oluruz. Satıcılar da bu ağlara üye olur ve programlarını sağlar.

Ortak/Yayıncı/Web Sitesi Sahibi/Blogger (bu sizsiniz), tanıtımını yapacaklarını ürünü inceler veya faydalı olduğunu inandığı ürünleri websitelerinde paylaşır.

Tüketici incelemeyi okur ve ürünü bakmaya karar verir. Ürüne bakmak için websitesinde internet adresine tıklar.

Tüketicinin tıkladığı bağlantı Satış ortaklığı ağı tarafından izlenir. Tüketici ürünü satın alırsa, blog sahibi de bu satıştan komisyon kazanır. 

Satış ortaklığı linkleri, bloğunuzdan, reklamverenin web sitesine gönderilen trafiği izlemek için kullanılan özel URL’lerdir. 

Genellikle ziyaretçi bir satın alma işlemi yaparsa komisyon kazanırsınız, ancak potansiyel müşteriler için de ödeme alabilirsiniz.

4 ADIMDA SATIŞ ORTAKLIĞI SATIŞ ORTAKLIĞI LİNKİ NASIL ALINIR?

Satış ortaklığına başlamadan ilk önce yapılması gereken işlem bir satış ortaklığı grubuna katılmaktır.

1. SATIŞ ORTAKLIĞI GRUPLARI

Yayıncılar ve web sitesi sahipleri için çok sayıda bağlı kuruluş programı vardır. Araştırmanızı yapın ve hangi programların pazarlama hedefleriniz, içerik konularınız ve ilgi alanlarınızla uyumlu olduğunu görün.

Benim bildiğim ve üye olduğum en iyi satış ortaklığı programlardan bazıları şunlardır:

Admitad

Admitad kolaylıkla üye olabileceğiniz ve başlangıçta kullanışlı bir çok satış ortaklığı programına ulaşabileceğiniz bir satış ortaklığı grubudur.

Admitad’a üye olmanız için sadece websitenizin sahibinin siz olduğunu kanıtlamanız yeterlidir. İlk başta sizi Admitad Lite programına dahil ediyorlar. Türkiye ve Dünya’dan bir çok markanın satış ortaklığı programına çok kolay birşey şekilde üye olabiliyorsunuz.

Gelir ortakları ağı hariç diğer satış ortaklığı gruplarından Türkiye’den program bulmanız maalesef çok mümkün değil.

Admitad anasayfasına gitmek ve incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Gelir Ortakları

Girmesi zor bir satış ortaklığı ağıdır. Okuduğum çoğu blog yazarı geri dönmediklerinden şikayet etmektedir, fakat kaliteli bir websiteniz varsa dönüyorlar. Benim de ilk başvurularım da dönmediler.

Ancak kaliteli yazılar yazıp düzgün bir websitesi tasarladıktan sonra döndüler. Ben şahsen kendilerinden ve sundukları programlardan çok memnunum.

Trendyol, Yemeksepeti ve bir çok Türk moda markasının programına Gelir Ortakları ağından ulaşabilirsiniz.

Gelir Ortaklarının anasayfasına gitmek ve incelemek için buraya tıklayabilirsiniz. Web sayfaları pek açıklayıcı değil, fakat halen aktif olduklarını teyit edebilirim.

Fiverr

Favorimlerimden biri ise Fiverr’in satış ortaklığı programıdır.

Amazon internette satış yapanların Mekkesi ise Fiverr serbest çalışanların yani freelance çalışanların Vatikanı’dır. Fiverr’da 250’den fazla kategoride 3 milyon hizmet bulunmaktadır.

Siz de Fiverr’da hizmet sunan insanları websitenizde tanıtabilirsiniz. Fiverr de logo dizaynından tutun da tercüme hizmetlerine, sizin için eşinizi arayıp sizin adınıza özür dilerim diyene kadar ilginç hizmetler sunanlar mevcut.

Fiverr hizmetlerini tanıtanlarına %10’a varan komisyon oranları sunmaktadır. Buradan Fiverr’in satış ortaklığı kayıt sayfasına ulaşabilirsiniz.

Fiverr hizmetlerinin tanıtımına dayalı bir websitesi çok karlı bir yatırım olabilir.

ShareASale

Üye olmak için İngilizce bir siteye ihtiyaç duyuluyor. Ben en son sonunda İngilizce açtığım site için kabul aldım.

Shareasale çok ünlü bir satış ortaklığı ama ben çok kullanmadım.

Shareasale’in anasayfasını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

CJ Affiliate

CJ Junction olarak da bilinen bu satış ortaklığı grubunda gayet güzel programlar var. Bunu üye olmak için nerdeyse web sitesine bile ihtiyacınız yok. Programlarını görerek deneyim kazanabilirsiniz.

Belli bir ziyaretçi sayısını yakalamış sitelere ise özel üyelik verilmektedir. Bu şekilde üye olarak her satış ortaklığı onay alma zorunluluğu büyük ölçüde kalkıyor.

Satış yapamazsanız altı ayda bir hesabınız kapanıyor. Sorun değil, tekrar üyelik sözleşmesi imzalayarak kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

CJ Affiliate’in anasayfasını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Impact Radius

Bu platform ile ilgili deneyimim kısıtlı olduğundan çok fazla yorum yapmak istemiyorum. Ama sektörde Hostgator gibi bilinen markaları temsil etmektedirler.

Impact Radius’un anasayfasını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bluehost

Favori satış programlarımdan biri de Bluehosttur. Örneğin şu anda gezindiğiniz websitesi de Bluehost hosting’iyle yayınlanmaktadır.

Hem servis kalitesinden memnun olduğumdan hem de linke tıkladıklarında benden gelenlere indirim yaptıklarında gönül rahatlığıyla tavsiye edebiliyorum.

Bluehost’un anasayfasını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

2. SATIŞ ORTAĞI KONTROL PANELİNİZE GİRİŞ YAPIN VE BAĞLANTILARI BULUN

Satış ortaklığı istediğiniz onaylandıktan sonra, ortaklık bağlantılarınızı almak ve programların incelemek için giriş yapın.

Her satış ortaklığının bir gösterge panosu (dashboard) vardır. Bunu kullanarak performansınızı inceleyebilirsiniz.

Size tavsiyem başlangıçta her programa başvurmayın. Ben de başlangıçta her şeyi tanıtmak istedim, fakat az ve öz programa katılmak hem daha az yorucu ve hem de uzun vadede daha karlı geldi.

3. WEBSiTENİZE LİNKLERİ YERLEŞTİRİN.

Tanıtımını yapacağınız ürünü veya hizmeti bulduktan sonra bağlantısını blog içeriğinize veya web sitenize yapıştırın.

Size burada en önemli tavsiyem linklerinizi satmak olacak. Linklerin nereye gideceğini ve niye tıklamaları gerektiğini okurlarınıza açıklarsanız, bağlantılara tıklama oranı ciddi ölçüde artacaktır.

Satış ortaklığı bağlantılarınızı gizlemek ve sitenizde daha güzel görünmelerini sağlamak için ThirstyAffiliates/Pretty Links gibi bir WordPress eklentisini de kullanabilirsiniz. 

Ben Pretty Links’in ücretsiz sürümünü kullanıyorum.

4. PERFORMANSINIZI İZLEYİN.

Her satış ortaklığının platformu biraz farklıdır, fakat hepsi bir şekilde dashboard’u kullanarak tıklamaların, satışların ve komisyonlarınızın sayısını görmenize izin verir.

İnanın satışlarınız nereden geldiğini veya gelmediğini görmek deneyimizi artıracaktır. Arada sırada ufak değişiklikler yaparak deneme yanılmalarla başarınızı ölçün. Gittikçe deneyiminiz ve size gelen gelir artacaktır.

ORTAKLIK BAĞLANTILARINI SUNMANIN 11 DOĞRU YOLU

1. GÜVEN İLİŞKİSİ ZEDELENMEMELİ

Katılmak için satış ortaklığı programlarını araştırırken, tanıtımını yaptığınız şirketleri ve sundukları araçları veya ürünleri derinlemesine anlamalısınız.

Ürün hakkında gerçekten bir deneyiminiz yoksa varmış gibi davranmayın. Araştırmanızın sonuçlarını söyleyin. Objektif ve dürüst olun.

Hiçbir koşul altında bloğunuzu takip edenleri yanıltmayın. Güven ilişkisi bloğunuzu en temel unsuru olmalıdır.

2. ÜRÜN DEĞERLENDİRİLMESİNDE DİKKAT EDİLECEKLER

Üründen bahsederken, potansiyel bir müşterinin bilmesi gereken her şey hakkında derinlemesine bilgi verin.

 • Ürün nasıl kurulur?
 • Ürün nasıl sipariş edilir veya satın alınır?
 • Ürün nasıl kullanılır?
 • Ürünü kullanmanın avantajları ve dezavantajları.
 • Ürünle başarılı şekilde kullanmanın yolları
 • Ürünü kullanırken sizin ve başkalarının yaşadığı deneyimler ve ipuçları

Herşeyi bilmek zorunda değilsiniz ama bildiğiniz kadarını eğrisiyle doğrusuyla anlatınız. Objektif ve adil olunuz.

3. AFİŞLERİ DE KULLANABİLİRSİNİZ

Satış ortaklığı kurduğunuz şirketler size sadece tıklanabilir linkler değil çoğu zaman afişte sağlar.

Örneğin araba kiralaması ile ilgili veriyorsanız, araba kiralamasının ücret kısmına bir araba kiralama şirketinin afişini yani banner’ini koymanızdan daha doğal birşey yoktur.

Bu tıklanabilir afişleri web sitenizdeki çeşitli yerlere yerleştirebilirsiniz, örneğin:

 • Blogunuzun kenar çubuğu
 • Web sitenizin üstbilgisi ve altbilgisi
 • Blog içeriğine gömülü
 • Eğer kullanıyorsanız E-posta pazarlama mesajlarına

Bağlı kuruluş banner’larını kullanmak için önce ilgili ortaklık programınızın bu özelliği sağlayıp sağlamadığını kontrol edin. Ardından, sağlanan HTML’yi kopyalayıp web sitenizdeki istediğiniz noktaya yapıştırın.

4. MAİL LİSTESİ OLUŞTURMA

Bir blog yazarı olarak , okuyucuları sadık bir şekilde takip etmek uzun vadeli başarı için çok önemlidir. E-posta pazarlama içeriğinizi dağıtmak ve okuyucularla ilişkileri yönetmek için avantaj sağlayan bir taktikdir.

Örneğin, 7 parçalı hoş geldiniz e-posta serisinde kendi hikayenizi anlatarak okuyucularınızla güven inşa edebilirsiniz. Sonra onlara yardımcı olacak bilgileri ve mail ortamında satış ortaklığı linklerini paylaşabilirsiniz.

5. KAYNAKLAR VEYA ARAÇLAR SAYFALARI

Bağlı kuruluş bağlantılarınızdan sürekli ve pasif bir gelir elde etmek için, kendinizi belirli konularda konumlandırmanız gerekir.

Web sitenizde önerdiğiniz en iyi araçları ve ürünleri vurgulayacak bir Kaynaklar sayfası oluşturabilirsiniz. Bu sayfada düzenli olarak kullandığınız ve önerdiğiniz ürünleri listeleyin. Kaynaklar sayfası benim de kullandığım muhteşem bir stratejidir.

6. DİJİTAL ÜRÜNLER

Web sitenizi büyüdükçe ve ziyaretçilerinize e-Kitaplar ve çevrimiçi kurslar gibi özel dijital ürünler oluşturmaya ve sunmaya da başlayabilirsiniz.

Doğal olarak, bu dijital ürünler satış ortaklığı bağlantılarınızı içine yerleştirmek için mükemmel fırsatlar sunar.

Dijital ürünleriniz satış malzemesi gibi görünmemeli, okuyucuların belirli bir konu hakkında daha fazla bilgi edinmesi önceliklidir.

Örneğin, bir blog başlatmakla ilgili çevrimiçi bir kursunuz varsa, bölüm 1, Bluehost‘a ilişkin bir satış ortaklığı linki koyabilirsiniz.

İçeriğinizi satış ortaklığı bağlantıları ile boğmayın. İnsanlar zekidir, ve satış amaçlı tavırlarınızı anlarlar. Bakınız 1. Kural.

7. YOUTUBE

Eğer Youtube kanalı açmaya cesaret edebilirseniz. Youtube satış ortaklığı bağlantılarını koymak için muhteşem bir fırsat sunmaktadır.

Kendi kullandığınız ürünleri nasıl kullandığınızı anlatıp altına da satış ortaklığı bağlantılarını koyabilirsiniz.

8. FACEBOOK

Bağlı kuruluş bağlantılarınızı dağıtmak için başka bir yer de Facebook’tur. Kişisel profiliniz veya bir İşletme sayfanız üzerinden satış ortaklığı bağlantılarını kullanabilirsiniz.

Eğlenceli, eğitici ve ilgi çekici içerikler her zaman Facebook’ta geniş bir kitleye ulaşabilir.

9. INSTAGRAM

Facebook’ta bağlı kuruluş bağlantılarını tanıtmak gibi, Instagram yayınlarınızdan bağlı kuruluş trafiği de oluşturabilirsiniz. Fakat Instagram artık iyice zorlaştı.

Daha çok kendi bloğunuza ziyaretçi çekmek için kullanmanızı tavsiye ederim.

10. PINTEREST

İşte bomba burada… Pinterest’in özelliği Facebook ve Twitter’da olduğu gibi pinleriniz kısa bir sürede ölmemesidir.

Bu sebeple Pinterest bir sosyal medya platformu olmaktan öte bir arama motorudur.

Kısa bir çalışmaya muazzam sonuçlar elde edilebilir. Instagram ve Twitter’in aksine Pinterest’te kaç takipçinizin olduğun da önemi yoktur.

11. TWITTER

Twitter’da satış ortaklığı bağlantılarını koymak için çok zordur. Satış ortaklığı bağlantınızı tıklamaya ikna etmek için yalnızca 280 karakteriniz olduğundan, yaratıcı olmanız gerekir. 

Efe Genit

Merhaba Ben Efe Genit, Ben ailesiyle gezmeyi ve eğlenmeyi seven ve birçok hobisi olan bir aile babasıyım. Bu blogta hayat deneyimlerimi, kızım Lidya ve eşim Zeliha ile yaşadıklarımızı, hobilerimi paylaşıyorum.

En son yazılanlar